Valmierā notikusi 2.Baltijas reģiona ģeogrāfijas olimpiāde.

Post date: Jul 06, 2015 3:59:30 PM

Trešā diena, visticamāk, bija nogurdinošākā, jo rakstu darbu bija pat vairāk kā pasaules olimpiādē pierasts! Tēmu klāsts plašs, sākot no bišu saimniecības, beidzot ar gruntsūdeņiem un Āfrikas problēmām. Vakarā Latvijas izlases dalībnieka Morica rīkotajās karšu cīņās par neoficiālo šī sacensību veida uzvarētāju kļuva lietuvietis Ignas Kriaučiūnas, kurš uzvarēja arī pērn šajā pašā disciplīnā. Noslēdzošajā dienā pēc neliela ieskata Vidzemes Augstskolas darbībā sekoja tests jeb quiz, kurā dalībniekiem bija īsā laika posmā jāizvēlas pareizā atbilde no dotajām.

Baltijas reģiona ģeogrāfijas olimpiādēm ir vairāki mērķi, kuru dēļ dalībnieki piedalās. Nozīmīgs ir pieredzes faktors, jo olimpiādes tiek veidotas līdzīgi pasaules olimpiāžu standartiem (arī angļu valodā), kā rezultātā dalībnieki gūst priekšstatu, kas tos sagaida Tverā vai nākošgad Pekinā. Otrkārt, būtisks ir arī saliedēšanās faktors. Tagad, ierodoties pasaules olimpiādes norises vietā, tev būs pazīstami ne vien savas komandas biedri, bet arī 16 citi no sava reģiona! Un kā jau katram ģeogrāfam, arī Baltijas olimpiādē startējošajiem būtisks bija arī rezultāts tajā!

Šogad par uzvarētāju kļuva polis Mihals Kužba no Bidgoščas, tomēr cīņa bija ļoti sīva un Mihalam konkurenci sastādīja liels dalībnieku skaits. No 7. līdz 9.vietai ierindojās trīs veiksmīgākie Latvijas ģeogrāfi - attiecīgi: Morics, Anrijs un Miķelis. No Latvijas komandas dalībniekiem vēl varam izcelt Ansi un Ketiju, kuriem netrūka daudz, lai iekļūtu 12 apbalvoto pulkā. Latvija un Polija bija vienīgās 2 valstis, kuras apbalvoto 12-niekā bija pārstāvētas ar 3 dalībniekiem!

Olimpiādes jautājumus arī šogad sastādīja Vidzemes JĢS un E.Birznieka JĢS žūrijisti, kas arī piedalījās olimpiādes darbu labošanā. Žūrijas sastāvā Laila Zepa, Santija Treija, Reinis Bērziņš, Indriķis Leitis, Armands Rudušs, Pēteris Rozenbaks, Kārlis Linde, Toms Purgailis un Jānis Ozols, savukārt, olimpiādi vadīja VJĢS žūrijas vadītājs Gatis Kampernovs.

Olimpiādes organizatori izsaka pateicību Valmieras pilsētas pašvaldībai un Valmieras Valsts ģimnāzijai par viesmīlīgu dalībnieku uzņemšanu pilsētā, SIA Kantīne B par lielisko ēdināšanas servisu, Valmieras Ūdenim, ZAAO un A/S Lode par palīdzību lauka uzdevumu veidošanā, kā arī Latvijas Valsts mežiem par dāvanām olimpiādes uzvarētājiem.

Šobrīd Latvijas izlases četrinieks gatavojās pasaules olimpiādei, kas augustā norisināsies Tverā, bet pārējie ģeogrāfi bauda vasaru. Lai tā izdodas atmiņām bagāta!

Jūnija beigās Valmiera uzņēma 2.Baltijas ģeogrāfijas olimpiādi, kurā šogad dalību apstiprināja arī Polijas un Krievijas izlases, kopējo izlašu skaitu palielinot līdz 5! Katra valsts bija tiesīga uz olimpiādi deleģēt savas izlases gaidāmajā pasaules olimpiādē, kā arī pieredzes gūšanai pieteikt jaunos talantus, ar kuriem cerības tiek saistītas nākošo gadu starptautiskajās olimpiādēs. Polijas komanda pieteica 8, Lietuvas - 7, Igaunijas - 6, Krievijas - 4 dalībniekus, bet viskuplāk pārstāvēti bija vietējie - Latvijas komandu veidoja 10 dalībnieki! Šī gada pasaules olimpiādē izlasē startēs Ketija Nadežņikova (Rīgas Natālijas Draudziņas vsk.), Miķelis Dāvids Rikveilis (Madonas Valsts ģ.), Roberts Morics Mūrnieks (Ziemeļvalstu ģ.) un Anrijs Kristians Ābele (Rīgas Valsts 1.ģ.). Dalībai Baltijas olimpiādē tika pieteikts arī KJĢS līderis pamatskolēnu grupā Rodijs Ronis (Nīcas vsk.), VJĢS sezonas pamatskolas uzvarētājs Emīls Ralfs Zagorskis (Valmieras Valsts ģ.), E.Birznieka JĢS otrās un trešās vietas ieguvēji pamatskolas grupā Rūdolfs Golubovs (Ziemeļvalstu ģ.) un Pēteris Štāls (Valmieras Valsts ģ.), kā arī 2 labākie 10.klases skolēni Latvijas olimpiādē - Rihards Borskis (Jēkabpils 3.vsk.) un Ansis Bernards (Āgenskalna Valsts ģ.).

Ja pērn Baltijas olimpiāde risinājās 3 dienas, tad šogad dienu skaits tika palielināts līdz četrām. Pirmajā dienā pēc olimpiādes atklāšanas sekojas jau pirmais lauka uzdevums jeb fieldwork, kurā dalībnieki apmeklēja Valmieras Ūdens attīrīšanas iekārtas, atbildot gan par ūdens kvalitāti, gan kartējot teritoriju. Otrajā dienā sekoja vēl divi lauka uzdevumi - ZAAO poligonā Daibē risināti tika atkritumu šķirošanas jautājumi, bet Lodes māla karjerā šoreiz ģeoloģiskais uzdevums. Pēc saspringtas dienas pirmās puses dalībniekiem sekoja izklaidējošs velo izbrauciens, kura laikā Gaujas krastos tika rīkots vakariņu pikniks.