Marutai Vehi ģeogrāfija ir ne vien sirds lieta, bet arī darbs!

Post date: Jan 21, 2018 11:25:48 PM

Pa reizei esi manāma arī žūrijā. Kā žūrēšana atšķiras no dalības?

Žūrēšanā piedalījos laikam divus gadus pēc VJĢS absolvēšanas, žūrēšanas galvenā atšķirība ir tā, ka tu zini, ko visi dalībnieki ir rakstījuši konkrētos jautājumos. Kā dalībnieks tu vari uzzināt tikai savas atbildes vai arī smieklīgās, ko žūrija ik pa laikam nolasīja, par skatīšanos no citiem varēja dabūt “mīnus divi”. Žūrējot nav jāmaksā par dalību :D Gribētos jau kādu reizi pažūrēt, varētu būt interesanti, bet tā kā jau no 2. kursa paralēli studijām sāku strādāt Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultē, grūti atrast brīvu laiku, lai sagatavotu kārtas, vai arī aizbraukt līdz Valmierai.

Ar ko tu šobrīd nodarbojies?

Šobrīd joprojām mana dzīve ir saistīta ar ģeogrāfiju un vides zinātni, kuru uzsāku studēt bez konkursa VJĢS rezultātu dēļ :). Pēc vides zinātnes studijām gribēju nelielu izaicinājumu un sāku studēt ķīmiju maģistratūrā, ko arī pabeidzu. Pastrādāju arī ķīmijas nozarē, taču tur sapratu, ka mans aicinājums tomēr ir vide un ģeogrāfija. Šobrīd man to visu ir izdevies apvienots strādājot Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrā Iekšzemes ūdeņu nodaļā, kur esmu atrodama jau 3 gadus plānojot iekšzemes ūdeņu monitoringu un izvērtējot upju un ezeru ķīmisko kvalitāti, kā arī pārstāvot Latviju ar ūdeņu ķīmijas jautājumos vairākās starptautiskās darba grupās. Jaunākais sasniegums – esmu kļuvusi par 2017. gada labāko darbinieci Iekšzemes ūdeņu nodaļā. Starpcitu arī Māra Brūne joprojām nekur nav pazudusi no ģeogrāfijas, un strādā tur pat kur es, tikai kā Ģeoloģijas nodaļas vadītāja.

Tas gads atmiņā palicis kā "meiteņu gads" - ilgstoši uzvaras klašu grupā plūcāt tieši jūs - tu, Laila Silamiķele (Zepa), Liene Opolā (Ustupe), Māra Brūne, Ieva Ceruka u.c.. Kāpēc šobrīd puiši tomēr ņem lielāko daļu no diplomiem?

To grūti atbildēt, nezinu. Varbūt tas bija tāds gads, kad meitenes vairāk interesējās par ģeogrāfiju, puišiem varbūt interesēja kaut kas cits.

Kas palicis atmiņā no dalības laikiem?

No dalības laikiem vēl atceros rezultātu gaidīšanas brīdi, karšu cīņas ar trijstūru lineāliem un, protams, brīvdabas kārtas.

Lai gan VJĢS ir apmeklējušas daudzas jaunās ģeogrāfes, tomēr retu reizi izveidojas klašu grupas, kurās meitenes diktē noteikumus diplomu sadalē. Viena no tādām bija 2009.gada izlaidums, kura viena no līderēm bija Maruta Vehi (tolaik vēl Jankēvica) no Valmieras Valsts ģimnāzijas. Arī Marutu satiksim VJĢS salidojumā jau šo sestdien!

Kā sāki nākt uz VJĢS? Kas bija tas, kas "ievilka"?

Uz VJĢS sāku nākt 6. klases beigās vai 7. klases sākumā. Par šādu iespēju man izstāstīja skolotāja Dace Zemļicka, aizgāju, Pirmās reizes gan bija sajūta, ka neko nezinu, kaut kā “pavilkos”, jo gribējās uzzināt to, ko skolā nemāca. Un ģeogrāfija man ļoti patika jau no dabaszinību stundām sākumskolā. Ļoti patika, ka uzreiz pēc katras kārtas tika nolasītas pareizās atbildes. Vēl motivācija bija papildus atzīme semestra atzīmei parastajā ģeogrāfijā skolā (tur gan bija gradācija, varēja augstāku atzīmi dabūt, ja tika godalgotās vietās). Tas gan man laikam pirmo reizi izdevās 8. klasē, kad kopvērtējumā 6-9. klašu grupā iekļuvu pirmajā sešiniekā.