Izzinām VJĢS! 1.daļa

Post date: Mar 26, 2018 8:53:17 PM

Vidzemes Jauno ģeogrāfu skola savā 20. sezonā ieskatīsies savā vēsturē, dodot priekšstatu par skolas attīstību, iepazīstinot ar neparastākajiem notikumiem un apkopojot dažādus rekordus un vēsturiskus ierakstus.

Sāksim ar to, ka bioģeogrāfijas nodarbība Cēsīs bija 142. VJĢS organizētā tikšanās. Pirmās septiņas sezonas VJĢS savu sezonu sāka novembrī, organizējot 6 nodarbības mācību gada laikā (janvāri izlaižot). Neskaitot 2010./11.m.g., kad norisinājās 10 nodarbības (divas novembrī), septiņās sezonās bijušas pa 8 nodarbībām, bet šī ir piektā sezona, kad plānojam realizēt 7 tikšanās reizes. 20 sezonu laikā atceltas tikušas tikai divas nodarbība – žūrijas iekļūšana autoavārijā un paranormāla gripas epidēmija bija par iemeslu šīm reizēm. Mazākā starpība starp 2 nodarbībām bijusi tikai 1 nedēļa (2.02.2002. Vēsture, 9.02.2002. Tūrisms kā marta kārta).

Vairākas nodarbības uzskatāmas par tradicionālām vērtībām, piemēram, kopš 2005.gada katru sezonu aizvadām Atklāto olimpiādi, noskaidrojot Vidzemes čempionus. Šī olimpiāde notikusi novembra un decembra mēnešos. No 2006. līdz 2009.gadam četras reizes janvārī/februārī rīkojām Slēgtās olimpiādes, kurās tika aicināti 30 labāko pirmo nodarbību rezultātu īpašnieki, šādā nelielā lokā sadalot VJĢS pienākošās 3 ceļazīmes uz Valsts olimpiādi pavasarī. Kopš 2009.gada šo uzdevumu esam nodevuši Atklātai olimpiādei.

VJĢS bija pirmā, kura iesāka nu jau visās JĢS populāros komandu mačus 2010.gadā. Brīvdabas olimpiādes (kopš 2006.gada sauktas par Svarīgajām Brīvdabām) organizējām līdz 2015.gadam, kad vienīgo reizi šādā formātā aicinājām arī pamatskolēnus. Šosezon šāda nodarbība netiek plānota, bet nākamo mācību gadu, ļoti iespējams, sāksim tieši ar lauku darbiem ārpus telpām!

Skatot tematiskās nodarbības, visbiežāk (8 reizes) esam organizējuši nodarbības ar tēmu “Latvijas ģeogrāfija”. Pa divām reizēm brīvdabas olimpiādes ir norisinājušās Sedā, Piebalgā (Vecpiebalga-Ineši), kā arī divreiz tās sāktas Liepā, otrajā reizē gan dodoties uz Raunu. Virkne nodarbības tēmu skatītas tikai pa reizei (piemēram, Minoritāšu, Meža, Sakrālā ģeogrāfija u.c.). Katru mācību gadu dodam iespēju īpašā nodarbībā ielūkoties arī vismaz viena kontinenta ģeogrāfijā.

Visapmeklētākā nodarbība VJĢS vēsturē bijusi 1998.gada decembrī, kas bija otrā tikšanās reize pirmajā sezonā. Toreiz par Baltijas ģeogrāfiju ko jaunu uzzināt bija ieinteresējušies 128 skolēni! 2014.gadā gan Komandu mačos, gan Atklātajā olimpiādē sagaidījām pa 122 dalībniekiem. Neskaitot brīvdabas olimpiādes, kurās drīkstēja piedalīties vien vidusskolēni, un kuras vidēji apmeklēja ap 18 dalībniekiem, vismazāk skolēnu ieradās 2013.gadā Sakrālās ģeogrāfijas tēmā – 29 dalībnieki. Vēl piecas reizes dalībnieku skaits nesasniedza 40 (visas reizes pavasara nodarbībās). Līdz šim apmeklētākā izbraukuma nodarbība norisinājās Gulbenē 2011.gadā – to apmeklēja 81 dalībnieks!

Līdzīgi kā visās trīs pārējās JĢS, arī Vidzemē ilgstoši bijušas 4 klašu grupas. 3.10.2015. pirmo reizi debitēja 6./7.klašu grupa, sadalot visapmeklētāko 6.-9.klašu grupu. Savukārt, no šī gada oktobra (respektīvi – jaunajā sezonā) plānots visas trīs vidusskolas klašu grupas apvienot vienā, piecu grupu vietā pārejot uz trim.